- JWD-171-10
JWD-171-10
TE Connectivity / P&B Brand
Reed Relay 24VDC 2.15KOhm 0.5A SPST-NO(19.56x8.22x8)mm THT Dry Medical
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- JWD/JWS Series
- Contact Arrangement = 1 Form A, SPST-NO, 1 N/O
- Contact Current Rating = .5 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- With Coil Suppression Diode
Search Keywords: JWD17110
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:JWD-171-10
Alias/AKA:1393771-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Type:Dry
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum AC Switching Voltage:N/A
Maximum DC Switching Voltage:100 V
Maximum Carry Current:0.5 A
Maximum Switching Current:0.5 A
Maximum Switching Power:10 W