- CLC-41-30005
CLC-41-30005
TE Connectivity / P&B Brand
Time Delay Relay 24VDC 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Plain Case
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Discontinued
Description
Product Highlights:
- CL Series
- Time Delay Relay
- Input Voltage = 24 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Rating = 10A @ 30 VDC or 277 VAC
Search Keywords: CLC4130005
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:CLC-41-30005
Alias/AKA:7-1393137-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Mounting:Plain Case
Contact Arrangement:DPDT
DC Coil Voltage:24 V
AC Coil Voltage:N/A
Contact Form:2 Form C
Maximum Current Rating:10 A