- CHD-38-30021
CHD-38-30021
TE Connectivity / P&B Brand
Time Delay Relay 24VDC 10A DPDT(61.1x45.2x89.8)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- CH Series
- Time Delay Relay
- Input Voltage = 24 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Rating = 10A @ 30 VDC or 277 VAC
Search Keywords: CHD3830021
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:CHD-38-30021
Alias/AKA:2-1393137-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Mounting:Socket
Contact Arrangement:DPDT
DC Coil Voltage:24 V
AC Coil Voltage:N/A
Contact Form:2 Form C
Maximum Current Rating:10 A