- FRN50J1R0/S
FRN50J1R0/S
TE Connectivity / Neohm Brand
Fusible Leaded Resistor - 1 ohm (+/-) 5% - 0.5W - 250V - Through Hole - 2.3mm Dia x 6.3mm
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Box Packaging
Description
Search Keywords: FRN50J1R0S
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Neohm Brand
Part No:FRN50J1R0/S
Alias/AKA:1625879-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533210090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
4000 -
Termination Style:Axial
Power Rating:0.5 (1/2) W
Resistance Value:1 Ohm
Tolerance:5 %
Temperature Coefficient:±350 ppm/°C
Operating Temperature:-55 to 155 °C
Packaging:Ammo
Dimension:6.3 x 2.3 mm