Search Keywords: K1008698
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Kissling
  • Part No:
    K1008698
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    SK
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Coil Voltage Rating:
    18 VDC, 32 VDC
  • Relay Mounting Type:
    Bracket
  • Coil Magnetic System:
    Monostable, DC
  • Contact Material:
    AgSnO2
  • Coil Resistance:
    145 Ω
  • Coil Special Features:
    Coil Suppression Diode
  • Power Relay Type:
    Standard
  • Contact Arrangement:
    1 Form x (SPST-NO-DM)
  • Contact Voltage Rating:
    24 VDC
  • Contact Current Class:
    100 A
  • Contact Current Rating (Max):
    100 A