YH800-3P-180-50M-B
TE Connectivity / Deutsch
HVP800-3phi XE,180,50sqmm,Key B
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: YH8003P18050MB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YH800-3P-180-50M-B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Rows:
    1
  • Packaging Method:
    Box
  • Packaging Quantity:
    18
  • Primary Product Color:
    Orange
  • Number of Positions:
    3
  • Operating Voltage:
    850 VDC
  • Terminal Position Assurance:
    No
  • Circuit Application:
    Signal
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Serviceable:
    No
  • Connector Position Assurance Capable:
    Yes
  • Degree of Protection:
    IP6K9K
  • Sealable:
  • Connector & Housing Type:
    Housing for Male Terminals
  • Cable Exit Angle:
    180°
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 140 °C, -40 – 284 °F
  • Nominal Voltage Architecture:
    12 V, 125 V, 24 V, 240 V, 42 V, 48 V, 500 V, 550 V, 600 V, 80 V
  • Mating Pin Diameter:
    .314 in, 8 mm
  • Product Length:
    4.25 in, 108 mm
  • Centerline (Pitch):
    .9 in, 23 mm
  • Operating Temperature (Max):
    140 °C, 284 °F
  • Product Width:
    3.64 in, 92.5 mm
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Connector Height:
    2.25 in, 57.3 mm
  • Mating Alignment:
    With
  • Contact Size:
    8mm