YDTS26W13-04SNC001
TE Connectivity / Deutsch
PLUG ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
PLUG ASSY
Search Keywords: YDTS26W1304SNC001
  • Part No:
    YDTS26W13-04SNC001
  • Alias/AKA:
    DTS26W13-04SN-6149[V001]
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mating Retention:
    With
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Sealable:
    Yes
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Circuit Application:
    Signal
  • Shielded:
  • Connector Mounting Type:
    Cable Mount (Free-Hanging)
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Polarization Code:
    N
  • Shell Type:
    Straight Plug
  • Number of Positions:
    4
  • Contact Layout Arrangement:
    13 – 4
  • Number of Signal Positions:
    4
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 175 °C, -85 – 347 °F
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A