YDTS26W13-04PAV001
TE Connectivity / Deutsch
PLUG ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
PLUG ASSY
Search Keywords: YDTS26W1304PAV001
  • Part No:
    YDTS26W13-04PAV001
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mating Retention:
    With
  • Panel Mount Feature:
    Without
  • Packaging Quantity:
    1
  • Shell Type:
    Straight Plug
  • Durability Rating:
    500 Cycles
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Environmental Protection:
    Yes
  • Circular Connector Type:
    Plug
  • Fluid Resistance:
  • Weight:
    22.1 g, .0488 lb
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Feedthrough Type:
    No
  • Polarization Code:
    A
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Operating Voltage:
    600 VAC, 850 VDC
  • Mating Retention Type:
    Triple Start Threaded
  • Contact Quantity (Size 16):
    4
  • Environmental Protection Type:
    Elastomer Sealed
  • Position Locations Omitted:
    All
  • Assembly Length:
    1.22 in, 31 mm
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Number of Power Positions:
    4
  • Number of Positions:
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin
  • Circuit Application:
    Power
  • Shell Base Material:
    Aluminum 6061-T6
  • Reverse Gender:
  • Circular Connector Shell Size:
    13
  • Keying:
    Key Polarization A
  • Fluid Type:
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Number of Signal Positions:
    0
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Entry Style:
    Rear Insertion
  • Assembly Type:
    Electrical Connector
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Sealable:
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²
  • Contact Layout Arrangement:
    13 – 4
  • Shell Plating Material:
    Cadmium, O.D.
  • Keying & Polarized Position Locations:
    A
  • Factory Installed Backshell:
  • Hermetically Sealed:
  • Voltage:
    1800 Vrms
  • Shielded:
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Accepts Wire Insulation Diameter Range:
    .065 – .109 in, 1.65 – 2.77 mm