YDTS26W13-04BCV001
TE Connectivity / Deutsch
PLUG ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
PLUG ASSY
Search Keywords: YDTS26W1304BCV001
  • Part No:
    YDTS26W13-04BCV001
  • Alias/AKA:
    DTS26W13-04BC[V001]
    1
  • Number of Power Positions:
    0
  • Circuit Application:
    Signal
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Shell Type:
    Straight Plug
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Circular Connector Type:
    Plug
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 175 °C, -85 – 347 °F
  • Polarization Code:
    C
  • Number of Positions:
    4
  • Shielded:
    No
  • Circular Connector Contact Type:
    Less Socket
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²