YDTS24W21-16SAV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS24W2116SAV001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS24W21-16SAV001
  • Alias/AKA:
    DTS24W21-16SA[V001]
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Number of Signal Positions:
    0
  • Polarization Code:
    A
  • Circular Connector Shell Size:
    21
  • Number of Positions:
    16
  • Circular Connector Contact Type:
    Socket
  • Mating Retention:
    With
  • Shell Base Material:
    Aluminum 6061-T6
  • Sealable:
    Yes
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²
  • Number of Power Positions:
    16
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Reverse Gender:
  • Contact Layout Arrangement:
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Shell Plating Material:
    Cadmium, O.D.
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Shielded:
    Yes
  • Hermetically Sealed:
  • Circuit Application:
    Power
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A