YDTS24W13-98SAV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS24W1398SAV001
  • Part No:
    YDTS24W13-98SAV001
  • Alias/AKA:
    DTS24W13-98SA[V001]
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Sealable:
    Yes
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Shielded:
    Yes
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Number of Signal Positions:
    10
  • Number of Positions:
    10
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Wire Size:
    18 – 24 AWG, .25 – 1.04 mm²
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Circular Connector Shell Size:
    C (13)
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .06 mm
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Mating Retention:
    Without
  • Number of Power Positions:
    0
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A