YDTS24W13-98PAV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS24W1398PAV001
  • Part No:
    YDTS24W13-98PAV001
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Number of Power Positions:
    0
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Wire Size:
    18 – 24 AWG, .25 – 1.04 mm²