YDTS24H25-43SE0000
TE Connectivity / Deutsch
DTS24***-****
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24H2543SE0000
  • Part No:
    YDTS24H25-43SE0000
  • Alias/AKA:
    DTS24H25-43SE
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Polarization Code:
    E
  • Circuit Application:
    Signal
  • Wire Size:
    16 – 24 AWG
  • Product Type:
    Connector
  • Number of Power Positions:
    0
  • Number of Positions:
    43
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Number of Signal Positions:
    43
  • Alignment Keyed:
    0 °
  • Sealable:
  • Circular Connector Contact Type:
    Socket
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Circular Connector Shell Size:
    25
  • Reverse Gender:
    No
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 7.5 A