YDTS24H25-04CE0000
TE Connectivity / Deutsch
DTS24***-****
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24H2504CE0000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS24H25-04CE0000
  • Alias/AKA:
    DTS24H25-04CE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Sealable:
    Yes
  • Number of Signal Positions:
    56
  • Circular Connector Contact Type:
    PC Tail Pin
  • Hermetically Sealed:
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 7.5 A
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Contact Layout Arrangement:
    25 – 4
  • Number of Positions:
    56
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Polarization Code:
    E
  • Product Type:
    Connector
  • Alignment Keyed:
    0 °
  • Reverse Gender:
    No
  • Wire Size:
    16 – 24 AWG