YDTS24H17-99DD0000
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24H1799DD0000
  • Part No:
    YDTS24H17-99DD0000
  • Alias/AKA:
    DTS24H17-99DD
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Mating Retention Type:
    Threaded
  • Reverse Gender:
    No
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 7.5 A
  • Number of Positions:
    23
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Circular Connector Contact Type:
    PC Tail Socket
  • Contact Layout Arrangement:
  • Number of Signal Positions:
    23
  • Circuit Application:
    Signal
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Sealable:
    Yes
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Circular Connector Shell Size:
    17
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Number of Power Positions:
    0
  • Hermetically Sealed:
  • Wire Size:
    16 – 24 AWG