YDTS24H15-97PN0000
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24H1597PN0000
  • Part No:
    YDTS24H15-97PN0000
  • Alias/AKA:
    DTS24H15-97PN
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin
  • Hermetically Sealed:
    Yes
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Number of Signal Positions:
    12
  • Wire Size:
    16 – 24 AWG
  • Number of Positions:
    12
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Product Type:
    Connector
  • Contact Layout Arrangement:
  • Mating Retention Type:
    Threaded
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Circuit Application:
    Signal
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Circular Connector Shell Size:
    15
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 7.5 A