YDTS24G23-55SNV001
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24G2355SNV001
  • Part No:
    YDTS24G23-55SNV001
  • Alias/AKA:
    DTS24G23-55SN[V001]
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Mating Retention:
    Without
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Circular Connector Shell Size:
    H (23)
  • Reverse Gender:
    No
  • Shielded:
    Yes
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Wire Size:
    18 – 24 AWG, .25 – 1.04 mm²