YDTS24G23-55PAV001
TE Connectivity / Deutsch
DTS24***-****
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24G2355PAV001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS24G23-55PAV001
  • Alias/AKA:
    DTS24G23-55PA[V001]
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Signal Positions:
    55
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Number of Positions:
    55
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Polarization Code:
    Normal
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .064 mm
  • Shell Plating Material:
    Space-Grade Electroless
  • Wire Size:
    18 – 24 AWG, .25 – 1.04 mm²
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Reverse Gender:
    No
  • Number of Power Positions:
    0
  • Product Type:
    Connector
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Shielded:
    Yes
  • Circular Connector Shell Size:
    H (23)
  • Sealable:
  • Hermetically Sealed:
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F