YDTS24G15-19PAV001
TE Connectivity / Deutsch
DTS24***-****
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS24***-****
Search Keywords: YDTS24G1519PAV001
  • Part No:
    YDTS24G15-19PAV001
  • Alias/AKA:
    DTS24G15-19PA[V001]
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Mating Retention:
    Without
  • Shell Plating Material:
    Space-Grade Electroless
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Wire Size:
    18 – 24 AWG, .25 – 1.04 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F