YDTS24F19-32PNV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS24F1932PNV001
  • Part No:
    YDTS24F19-32PNV001
  • Alias/AKA:
    DTS24F19-32PN[V001]
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Polarization Code:
    Normal
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Sealable:
    Yes
  • Number of Positions:
    32
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Shielded:
  • Shell Plating Material:
    Electroless Nickel
  • Number of Signal Positions:
    32
  • Circular Connector Shell Size:
    F (19)
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Number of Power Positions:
    0
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Mating Retention:
    Without
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .06 mm
  • Reverse Gender:
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Wire Size:
    18 – 24 AWG, .25 – 1.04 mm²