YDTS24F13-98AN0000
TE Connectivity / Deutsch
JAM NUT RECEPTACLE
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
JAM NUT RECEPTACLE
Search Keywords: YDTS24F1398AN0000
  • Part No:
    YDTS24F13-98AN0000
  • Alias/AKA:
    DTS24F13-98AN
  • HTS:
  • COO:
    IN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Contact Layout Arrangement:
  • Number of Positions:
    10
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Reverse Gender:
    No
  • Number of Power Positions:
    0
  • Circuit Application:
    Signal
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Shell Plating Material:
    Electroless Nickel
  • Number of Signal Positions:
    10
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Polarization Code:
    N
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Shell Type:
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Sealable:
    Yes
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Mating Retention:
    With
  • Shielded:
  • Wire Size:
    24 – 20 AWG, .2 – .52 mm²
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Circular Connector Shell Size:
    13
  • Shell Base Material:
    Aluminum 6061-T6
  • Circular Connector Contact Type:
    Less Pin
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Contacts Preloaded:
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Shell Size:
    13
  • Shell Material:
    Aluminum 6061-T6
  • Connector Style:
    Receptacle
  • Preloaded:
  • Wire/Cable Size:
    20 – 24 AWG, .5 – .25 mm²