YDTS24F13-04SBV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS24F1304SBV001
  • Part No:
    YDTS24F13-04SBV001
  • Alias/AKA:
    DTS24F13-04SB[V001]
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
  • Number of Signal Positions:
    4
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Layout Arrangement:
    13 – 4
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Number of Power Positions:
    0
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Polarization Code:
    B
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Circuit Application:
    Signal
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Shell Plating Material:
    Electroless Nickel
  • Number of Positions:
    4
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Shielded:
    No
  • Circular Connector Contact Type:
    Socket
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²