YDTS23H25-24ZA0000
TE Connectivity / Deutsch
DTS23***-****
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS23***-****
Search Keywords: YDTS23H2524ZA0000
  • Part No:
    YDTS23H25-24ZA0000
  • Alias/AKA:
    DTS23H25-24ZA
  • Circular Connector Contact Type:
    Eyelet Socket
  • Number of Signal Positions:
    12
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Shell Type:
    Welded Flange
  • Wire Size:
    12 – 20 AWG
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Polarization Code:
    A
  • Number of Power Positions:
    12
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Hermetically Sealed:
  • Number of Positions:
    24
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 23 A