YDTS23H25-24PE0000
TE Connectivity / Deutsch
DTS23***-****
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS23***-****
Search Keywords: YDTS23H2524PE0000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS23H25-24PE0000
  • Alias/AKA:
    DTS23H25-24PE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Alignment Keyed:
    0 °
  • Number of Power Positions:
    12
  • Product Type:
    Connector
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Number of Signal Positions:
    12
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin
  • Circular Connector Shell Size:
    25
  • Wire Size:
    12 – 20 AWG
  • Polarization Code:
    E
  • Hermetically Sealed:
    Yes
  • Contact Layout Arrangement:
  • Sealable:
  • Number of Positions:
    24
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 23 A