YDTS23H25-24DNV001
TE Connectivity / Deutsch
DTS23***-****
Description +
DTS23***-****
Search Keywords: YDTS23H2524DNV001
  • Part No:
    YDTS23H25-24DNV001
  • Alias/AKA:
    D38999/27HJ24DN
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Product Type:
    Connector
  • Number of Positions:
    24
  • Circular Connector Shell Size:
    25
  • Contact Layout Arrangement:
  • Wire Size:
    12 – 20 AWG
  • Polarization Code:
    N
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Sealable:
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Circular Connector Contact Type:
    PC Tail Socket
  • Number of Signal Positions:
    12
  • Alignment Keyed:
    0 °
  • Shell Type:
    Welded Flange
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 23 A