YDTS23H25-24CC0000
TE Connectivity / Deutsch
DTS23***-****
Description +
DTS23***-****
Search Keywords: YDTS23H2524CC0000
  • Part No:
    YDTS23H25-24CC0000
  • Alias/AKA:
    DTS23H25-24CC
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Shell Type:
    Welded Flange
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 23 A
  • Number of Signal Positions:
    12
  • Alignment Keyed:
    0 °
  • Contact Layout Arrangement:
  • Sealable:
    Yes
  • Circular Connector Contact Type:
    PC Tail Pin
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Polarization Code:
    C
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Hermetically Sealed:
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Wire Size:
    12 – 20 AWG