YDTS20Z15-97SNV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20Z1597SNV001
  • Part No:
    YDTS20Z15-97SNV001
  • Alias/AKA:
    DTS20Z15-97SN[V001]
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Shielded:
    Yes
  • Shell Plating Material:
    Black Zinc Nickel
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Sealable:
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Number of Power Positions:
    4
  • Polarization Code:
    Normal
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Number of Signal Positions:
    8
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F