YDTS20Z13-04SDV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20Z1304SDV001
  • Part No:
    YDTS20Z13-04SDV001
  • Alias/AKA:
    DTS20Z13-04SD[V001]
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Circuit Application:
    Power
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Contact Layout Arrangement:
    13 – 4
  • Sealable:
    Yes
  • Shielded:
  • Number of Positions:
    4
  • Number of Power Positions:
    4
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Mating Retention:
    With
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Number of Signal Positions:
    0
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Polarization Code:
    D
  • Shell Plating Material:
    Black Zinc Nickel
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²
  • Circular Connector Shell Size:
    13
  • Contacts Preloaded:
  • Circular Connector Contact Type:
    Socket
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Shell Base Material:
    Aluminum 6061-T6
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Contact Type:
    Socket
  • Wire/Cable Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²