YDTS20W25-37SNV001
RoHS Non-Compliant
Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W2537SNV001
  • Part No:
    YDTS20W25-37SNV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W25-37SN[V001]
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Number of Positions:
    37
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .06 mm
  • Sealable:
    Yes
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F