YDTS20W25-37PAV001
RoHS Non-Compliant
Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W2537PAV001
  • Part No:
    YDTS20W25-37PAV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W25-37PA[V001]
    Hard Dielectric/Silicone
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
    No
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Reverse Gender:
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Polarization Code:
    Normal
  • Number of Signal Positions:
    37
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Number of Power Positions:
    0
  • Hermetically Sealed:
  • Number of Positions:
    37
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Sealable:
    Yes
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .06 mm
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A