YDTS20W25-20PNC001
RoHS Non-Compliant
Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W2520PNC001
  • Part No:
    YDTS20W25-20PNC001
  • Alias/AKA:
    DTS20W25-20PN-6149[V001]
  • HTS:
  • COO:
    MX
    Pin/Socket
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Number of Signal Positions:
    13
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Sealable:
    Yes
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Mating Retention:
    Without
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Number of Power Positions:
    17
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Shell Base Material:
    Aluminum
    Wire-to-Wire
  • Shielded:
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F