YDTS20W25-19PDV001
RoHS Non-Compliant
Bag Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W2519PDV001
  • Part No:
    YDTS20W25-19PDV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W25-19PD[V001]
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Reverse Gender:
  • Hermetically Sealed:
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F