YDTS20W25-19ABV001
RoHS Non-Compliant
Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W2519ABV001
  • Part No:
    YDTS20W25-19ABV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W25-19AB[V001]
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
    No
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .06 mm
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
    Hard Dielectric/Silicone
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Contacts Preloaded:
  • Reverse Gender:
  • Number of Power Positions:
    0
  • Circular Connector Shell Size:
    J (25)
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Shielded:
    Yes
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Sealable:
    Yes
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A