YDTS20W23-21BDV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W2321BDV001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS20W23-21BDV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W23-21BD[V001]
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Sealable:
    Yes
  • Mating Retention:
    Without
  • Number of Positions:
    21
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Number of Power Positions:
    0
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .06 mm
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Hermetically Sealed:
  • Number of Signal Positions:
    21
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Reverse Gender:
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A