YDTS20W13-04SAV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W1304SAV001
  • Part No:
    YDTS20W13-04SAV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W13-04SA[V001]
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Polarization Code:
    A
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²
  • Number of Signal Positions:
    4
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Circuit Application:
    Signal
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 175 °C, -85 – 347 °F
  • Sealable:
    Yes
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Shielded:
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A