YDTS20W13-04PCV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20W1304PCV001
  • Part No:
    YDTS20W13-04PCV001
  • Alias/AKA:
    DTS20W13-04PC[V001]
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Signal Positions:
    4
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Shell Plating Material:
    Cadmium O.D.
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Circuit Application:
    Signal
  • Polarization Code:
    C
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 175 °C, -85 – 347 °F
  • Number of Positions:
    4
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Contact Layout Arrangement:
    13 – 4
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Number of Power Positions:
    0
  • Sealable:
    Yes
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Wire Size:
    20 – 16 AWG, .52 – 1.31 mm²