YDTS20H25-24PD0000
TE Connectivity / Deutsch
DTS SQUARE FLANGE ENVELOPE
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS SQUARE FLANGE ENVELOPE
Search Keywords: YDTS20H2524PD0000
  • Part No:
    YDTS20H25-24PD0000
  • Alias/AKA:
    DTS20H25-24PD
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 23 A
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Polarization Code:
    D
  • Number of Signal Positions:
    12
  • Number of Power Positions:
    12
  • Reverse Gender:
    No
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Number of Positions:
    24
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Wire Size:
    12 – 20 AWG