YDTS20H25-24CC0000
TE Connectivity / Deutsch
CONNECTOR, RECEPTACLE
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
CONNECTOR, RECEPTACLE
Search Keywords: YDTS20H2524CC0000
  • Part No:
    YDTS20H25-24CC0000
  • Alias/AKA:
    DTS20H25-24CC
    1
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Product Type:
    Connector
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Hermetically Sealed:
    Yes
  • Circular Connector Shell Size:
    25
  • Number of Positions:
    24
  • Circular Connector Contact Type:
    PC Tail Pin
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Number of Power Positions:
    12
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Layout Arrangement:
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Glass
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Sealable:
  • Reverse Gender:
    No
  • Wire Size:
    12 – 20 AWG
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 23 A