YDTS20G25-61PNV001
TE Connectivity / Deutsch
DTS SQUARE FLANGE ENVELOPE
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS SQUARE FLANGE ENVELOPE
Search Keywords: YDTS20G2561PNV001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS20G25-61PNV001
  • Alias/AKA:
    DTS20G25-61PN[V001]
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Number of Positions:
    61
  • Mating Retention:
    Without
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Number of Power Positions:
    0
  • Number of Signal Positions:
    61
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Mating Alignment Type:
    Polarization
  • Product Type:
    Connector
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Reverse Gender:
    No
  • Contact Layout Arrangement:
    Circular
  • Hermetically Sealed:
  • Shell Plating Material:
    Space-Grade Electroless
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Polarization Code:
    Normal
  • Sealable:
    Yes
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, .064 mm
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Shielded:
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Circular Connector Shell Size:
    J (25)
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²