YDTS20F25-43SDV001
RoHS Compliant
Bag Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20F2543SDV001
  • Part No:
    YDTS20F25-43SDV001
  • Alias/AKA:
    DTS20F25-43SD[V001]
    1
  • Circular Connector Shell Size:
    J (25)
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A