YDTS20F25-37SNV001
RoHS Compliant
Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20F2537SNV001
  • Part No:
    YDTS20F25-37SNV001
  • Alias/AKA:
    DTS20F25-37SN[V001]
    1
  • Number of Positions:
    37
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin/Socket
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Mating Retention:
    Without
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A