YDTS20F21-16BNV001
RoHS Compliant
Bag Packaging
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20F2116BNV001
  • Part No:
    YDTS20F21-16BNV001
  • Alias/AKA:
    DTS20F21-16BN[V001]
    1
  • Circuit Application:
    Power & Signal
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Number of Signal Positions:
    16
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A
  • Wire Size:
    16 – 20 AWG, .61 – 1.21 mm²