YDTS20F13-98PAV001
TE Connectivity / Deutsch
RECP ASSY
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RECP ASSY
Search Keywords: YDTS20F1398PAV001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YDTS20F13-98PAV001
  • Alias/AKA:
    DTS20F13-98PA[V001]
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Assembly Length:
    1.24 in, 31.5 mm
  • Shell Type:
    Square Flange Receptacle
  • Circular Connector Type:
    Receptacle
  • Number of Power Positions:
    0
  • Alignment Keyed:
    Clocking
  • Circular Connector Shell Size:
    13
  • Shell Base Material:
    Aluminum 6061-T6
  • O-Ring Material:
    Silicone
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Environmental Protection Type:
    Elastomer Sealed
  • Circuit Application:
    Signal
  • Contacts Preloaded:
    No
  • Operating Voltage:
    600 VAC, 850 VDC
  • Assembly Type:
    Electrical Connector
  • Shielded:
    Yes
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Circular Connector Contact Type:
    Pin
  • Circular Connector Insulation Material Type:
    Hard Dielectric/Silicone
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A
  • Reverse Gender:
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Number of Signal Positions:
    10
  • Entry Style:
    Rear Insertion
  • Peripheral Seal Material:
    Silicone
  • Wire Size:
    24 – 20 AWG, .2 – .52 mm²
  • Fluid Resistance:
  • Contact Layout Arrangement:
  • Mating Retention:
    With
  • Voltage:
    1800 Vrms
  • Mating Retention Type:
    Triple Start Threaded
  • Shell Plating Material:
    Electroless Nickel
  • Panel Mount Feature Type:
    Square Flange
  • Number of Positions:
    10
  • Packaging Quantity:
    1
  • Fluid Type:
  • Panel Mount Feature:
    With
  • Contact Quantity (Size 20):
  • Feedthrough Type:
  • Keying & Polarized Position Locations:
    A
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Sealable:
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Polarization Code:
    A
  • Position Locations Omitted:
    All
  • Factory Installed Backshell:
  • Keying:
    Keyway Polarization A
  • Weight:
    15 g, .0331 lb
  • Durability Rating:
    500 Cycles
  • Environmental Protection:
  • Product Type:
    Connector Assembly
  • Connector & Contact Terminates To:
    Wire & Cable
  • Accepts Wire Insulation Diameter Range:
    .04 – .083 in, 1.02 – 2.11 mm