YD369-HR66-NP10000
TE Connectivity / Deutsch
369 HARSH 6 WAY REC, CRIMP, PIN
Description +
Search Keywords: YD369HR66NP10000
  • Part No:
    YD369-HR66-NP10000
  • Alias/AKA:
    D369-HR66-NP1
    Crimp
  • Accepts Wire Insulation Diameter Range:
    .028 – .054 in, .71 – 1.37 mm
  • Row-to-Row Spacing:
    .1 in, 2.54 mm
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, 2.54 mm
  • Contact Size:
    22
  • Circuit Application:
    Signal
  • Fluid Resistance:
    EN2591-315
    Receptacle
  • Panel Gasket:
    Without
    Fluorosilicone
  • Lattice Contact Mating Area Plating Material:
    Connector Assembly
  • Rear Grommet:
  • Contact Current Rating (Max):
    5 A
  • Contact Type:
    Pin
  • Wire Contact Termination Area Plating Material:
  • Keying:
    N
  • Operating Voltage:
    1500 VAC, 1000 VDC
  • Connector System:
    Wire-to-Wire
  • Seal Type:
    Triple-Seal
  • Interfacial Seal:
  • Seal Color:
    Natural
  • Housing Color:
    Black
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 175 °C, -67 – 347 °F