YD369-B66-NS400000
TE Connectivity / Deutsch
369 6 WAY PANEL MNT REC, 90 PCB GOLD,SKT
Description +
Search Keywords: YD369B66NS400000
  • Part No:
    YD369-B66-NS400000
  • Alias/AKA:
    D369-B66-NS4
  • Contact Current Rating (Max):
    5 A
  • Contact Type:
    Socket
  • Number of Positions:
    9
  • Housing Color:
    Black
  • PCB Mount Retention:
  • Number of Signal Positions:
  • Operating Voltage:
    400 VAC, 500 VDC
  • Row-to-Row Spacing:
    .1 in, 2.54 mm
  • PCB Thickness (Recommended):
    .063 in, 1.6 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 175 °C, -67 – 347 °F
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, 2.54 mm