YD369-B66-BP400000
TE Connectivity / Deutsch
369 6 WAY PANEL MNT REC, 90 PCB GOLD,PIN
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: YD369B66BP400000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    YD369-B66-BP400000
  • Alias/AKA:
    D369-B66-BP4
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Seal Material:
    Fluorosilicone
  • Sealable:
    Yes
  • Mating Retention:
    With
  • Contact Type:
    Pin
  • Housing Color:
    Blue
  • Housing Material:
    Composite
  • Mating Alignment:
    With
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Contact Retention Within Housing:
  • Connector Mounting Type:
    Panel Mount
  • Termination Method to Wire & Cable:
    Crimp
  • PCB Mount Alignment:
  • Number of Rows:
    2
  • Number of Cavities:
    6
  • Connector & Housing Type:
    Receptacle
  • Contact Current Rating (Max):
    5 A
  • PCB Mount Orientation:
    Right Angle
  • Connector Product Type:
    Connector Assembly
  • Number of Columns:
    3
  • Shell Material:
    Composite
  • Contact Mating Area Plating Material:
    Gold
  • Shielded:
    No
  • PCB Mount Retention Type:
    Guide Post
  • Connector & Contact Terminates To:
    Printed Circuit Board
  • PCB Mount Alignment Type:
    Solder Tail Layout
  • PCB Contact Termination Area Plating Material:
    Gold
  • Number of Positions:
    6
  • Connector System:
    Wire-to-Board
  • Mating Retention Type:
    Button Latch
  • Insertion Force Type:
    Normal
  • PCB Mount Retention:
  • Number of Signal Positions:
  • Cable Exit Angle:
    180°
  • Number of Power Positions:
  • Termination Method to Printed Circuit Board:
    Through Hole - Solder
  • Operating Voltage:
    400 VAC, 500 VDC
  • Centerline (Pitch):
    .1 in, 2.54 mm
  • PCB Thickness (Recommended):
    .063 in, 1.6 mm
  • Row-to-Row Spacing:
    .1 in, 2.54 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 175 °C, -67 – 347 °F