FDBA50-24-61SW-K-A5610
TE Connectivity / Deutsch
FDBA 50-24-61 SW-K-A5610
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FDBA 50-24-61 SW-K-A5610
Search Keywords: FDBA502461SWKA5610
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    FDBA50-24-61SW-K-A5610
  • Alias/AKA:
    ZPF000000000018633
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    FR
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Environmental Protection Type:
    Elastomer Sealed
  • Shielded:
    Yes
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Contact Type:
    Socket
  • Wire Size:
    20 – 24 AWG, .2 – .52 mm²
  • Hermetically Sealed:
    No
  • Number of Power Positions:
    0
  • Prewired:
    No
  • Sealable:
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Contact Layout Arrangement:
  • Circuit Application:
    Power & Signal & Data
  • Insulation Material:
    Thermoset
  • Keying:
    Insert Polarization W
  • Termination Method to Wire & Cable:
    Crimp
  • Accessory Color:
    Natural
  • Connector Style:
    Square Flange
  • Operating Voltage:
    115 VAC
  • Shell Type:
    Square Flange
  • Connector System:
    Wire-to-Panel
  • Product Type:
    Connector
  • Shell Plating Material:
    Nickel
  • Preloaded:
  • Number of Positions:
    61
  • Circular Connector Shell Size:
    24
  • Connector Mounting Type:
    Panel
  • Shell Size:
    24
  • Shell Base Material:
    Aluminum
  • Contact Current Rating (Max):
    7.5 A