- DTS24F13-08SN
DTS24F13-08SN
TE Connectivity / Deutsch
JAM NUT RECEPTACLE
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
JAM NUT RECEPTACLE
Search Keywords: DTS24F1308SN
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch
Part No:DTS24F13-08SN
Alias/AKA:YDTS24F13-08SN0000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Contact Layout Arrangement:13 – 8
Contact Current Rating (Max):7.5 A
Wire Size:24 – 20 AWG, .2 – .52 mm²
Shell Size:C (13)
Preloaded:No
Mating Alignment Type:Keyed
Shielded:Yes
Connector System:Cable-to-Panel
Wire/Cable Size:20 – 24 AWG, .5 – .25 mm²
Reverse Gender:No
Contact Type:Socket
Shell Material:Aluminum
Mating Retention:With
Hermetically Sealed:No
Sealable:Yes
Product Type:Connector
Shell Plating Material:Electroless Nickel
Insulation Material:Hard Dielectric/Silicone
Connector Mounting Type:Panel
Alignment Keyed:Clocking
Operating Temperature Range:-65 – 200 °C, -85 – 392 °F