- ABC03N-16P-4048
ABC03N-16P-4048
TE Connectivity / Deutsch
IN-LINE RECP
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
IN-LINE RECP
Search Keywords: ABC03N16P4048
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch
Part No:ABC03N-16P-4048
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536698000
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Contact Retention Type within Housing:Crimp Snap-In
Contact Type:Pin
Housing Material:Composite
Mating Alignment:With
Sealable:Yes
Contact Retention Within Housing:With
Connector System:Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max):13 A
Connector & Housing Type:Receptacle
Mating Retention Type:Latch
Insertion Force Type:Normal
Mating Alignment Type:Keyed
Number of Positions:4
Wire Size:20 – 16 AWG, 26 – 22 AWG
Operating Temperature Range:-65 – 175 °C, -85 – 347 °F