- SRK-SC-080-35-601
SRK-SC-080-35-601
TE Connectivity / Deutsch Automotive
SOC, SOLID, SIZE M8, 35mm2, AG
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
SOC, SOLID, SIZE M8, 35mm2, AG
Search Keywords: SRKSC08035601
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch Automotive
Part No:SRK-SC-080-35-601
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536904000
COO:CH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Sealable:Yes
Interface Plating:Silver (Ag)
Typical Current Rating:150 A
Terminal Transmits:100+ A (Very High Power)
Packaging Method:Box
Agency/Standard:NFC 20.130
Crimp Type:Hexagonal
Customer Preferred Contact:Yes
Packaging Quantity:150
Terminal Type:Socket
Termination Method to Wire & Cable:Crimp
Primary Locking Feature:On the Terminal
Mating Pin Diameter:.315 in, 8 mm
Operating Temperature Range:-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Wire Size:2 AWG, 35 mm²
Wire Size Search:2 AWG, 35 mm²
Contact Size:8mm